Projekat "Misli Eko"

images.jpg

Pitanje očuvanja zdravog okoliša te istovremene borbe protiv njegova daljnjeg zagađenja danas je podjednako globalni i lokalni problem o kojemu se razgovara na svim razinama, a kao glavni moto treba uzeti geslo: Misli globalno, djeluj lokalno! Nužno je, od najranijeg djetinjstva, izgraditi svijest o potrebi očuvanja i zaštite okoliša te djeci i mladima ukazati na važnost očuvanja prirode i njezinih resursa. Neodgovorno korištenje automobila, neodgovorno trošenje ograničenih prirodnih resursa, neprikladno zbrinjavanje komunalnog i ostalog otpada, ali i neodgovorno držanje kućnih ljubimaca, samo su neki od primjera nedoličnog ponašanja pojedinaca. Svjedoci smo da još uvijek u mnogim sredinama diljem Bosne i Hercegovine, pa tako i grada Tuzle ne postoji dovoljno razvijena svijest o nužnosti odvajanja i recikliranja otpada, a sve to utiče na stanje okoliša i posljedično na zdravlje ljudi.

Cilj je potaknuti djecu na očuvanje i stvaranje ljepšeg okoliša. Obrazovati djecu o načinima razvrstavanja i zbrinjavanja otpada te posredno utjecati na ekološku osviještenost roditelja, odgajatelja i profesora.

Projekat „Misli Eko – napravi nešto kreativno“, namijenjen djeci vrtićke i školske dobi sa aktivnostima bliskim ovom uzrastu. Kroz “Misli Eko – napravi nešto kreativno“ pokušat će se uključiti vrtići i škole sa područja Grada Tuzla. Razlog tome je što učitelji/ice nastavnici/ce kao odgajatelji/ce trebaju poticati djecu da razmišljaju u pravcu ekologije i zaštite planete zemlje.

Projekat realizira organizacija "Huiman" uz podršku Grada Tuzla.

U današnjem, suvremenom svijetu, kojeg karakterizira neprestani razvoj poljoprivrede, tehnologije i novih proizvoda, dogodio se porast životnog standarda i potrošnje, a time se povećala količina i raznovrsnost otpada. Postali smo ovisni o materijalnim, opipljivim stvarima koje nam olakšavaju svakodnevni život. Čim nam te iste stvari postanu nepotrebne, lako ih se odričemo, zamjenjujemo novima, te nažalost, većina njih završava odbačene u prirodu kao otpad. Upravo takvim neodgovornim ponašanjem ugrožavamo naš okoliš. Najčešće nismo ni svjesni koliko se vrijednih sirovina skriva u odbačenom otpadu. Moramo postati svjesni važnosti ograničenih prirodnih resursa. Nije dovoljno o tome samo čitati, razmišljati već i djelovati. Stoga, nastojmo smanjiti nepotrebnu potrošnju te time spriječimo nastanak novog otpada, što je ujedno i najvažniji korak, ponovno iskoristimo svaki predmet koji se može iskoristiti i na kraju reciklirajmo ono što ostaje kao otpad.

Recikliranje je postupak pretvaranja otpadnih materijala koji nam više nisu od koristi u nove materijale za izradu istih ili sličnih novih proizvoda. Drugim riječima, recikliranje je sve ono što se može ponovno iskoristiti, a da se ne baci. Da bi se većina otpadnih sirovina i materijala moglo ponovno iskoristiti, najvažnije je odvojiti i razvrstati otpad prema vrsti.

Recikliranje je potreba svih nas, ali je sa edukacijom potrebno početi još u vrtićima, jer recikliranje:

Neke od važnih informacija:

● 1 reciklirana plastična boca čuva dovoljno energije za 3 sata rada sijalice

● 1 reciklirana limenka uštedi dovoljno energije za 2 sata rada televizora

● 1 reciklirana staklena boca uštedi dovoljno energije za 25 minuta rada računara

● 1 kilogram recikliranog papira znači 4 kilograma manje stakleničkih plinova u atmosferi

● reciklažom 1 tone papira sačuva se 17 stabala